Međunarodna akademija održivog razvoja u suradnji s Produkcijskim timom iz Zagreba uspješno je testirala svoju platformu Quo Vadis na Gradu Zagrebu konferencijom Quo Vadis Zagreb održanoj u Hotelu Hilton Garden 13. 06.2024. Konferencija je okupila ključne političke aktere, urbaniste, stručnjake i inovatore kako bi raspravili o strategijama održivog razvoja Grada Zagreba.
Platforma Quo Vadis je utemeljena na oživljavanju prostora dajući životnu funkciju svim aktivnostima čovjeka u urbanom i ruralnom prostoru. Model življenja u prostoru je Vetruvijev čovjek. Marcus Vitruvius Pollio je u svojim spisima naglasio važnost proporcije i simetrije u arhitektonskom dizajnu. Smatrao je kako zgrade trebaju biti projektirane na temelju proporcija koje se nalaze u prirodi, a posebno u ljudskom tijelu. Prirodne proporcije prožele su osjećaj harmonije i ljepote svakoj strukturi. Vitruvijev čovjek predstavlja spoj umjetnosti i znanosti i kamen temeljac prema uspostavi veze između čovjeka i prirode, tj. svojevrsnu „kozmografiju mikrosvijeta”. Najpoznatiji Vitruvijev čovjek je djelo Leonarda koji je bio uvjeren da je ustrojstvo ljudskog tijela analogno ustrojstvu idealnoga svemira, a u našem slučaju Grada Zagreba.
SESIJA: Politika kao mozak Grada Zagreba
Teme i pitanja koja su obrađena: Kako misli Zagreb? Za nas misle političari (europski, državni i lokalni) koji na različite načine upravljaju Zagrebom. Mogu li politike biti bolje, funkcionalnije, kvalitetnije…? Upravljamo li svojim postupcima u korist održivog Zagreba? Treba li nam sinergija politika?
Moderator je bio Denis Avdagić.
Panelisti na ovoj sesiji su bili: Dina Vasić zastupnica u Gradskoj skupštini, Ivica Lovrić zastupnik u Gradskoj skupštini , Trpimir Goluža zastupnik u Gradskoj skupštini, Renato Petek zastupnik u Gradskoj skupštini i Davor Bernardić, političar
SESIJA: Sanacija Jakuševca i održivo upravljanje otpadom Grada Zagreba
Keynote speaker je bio dr.sc. Tomislav Lukić iz Međunarodne akademije održivog razvoja.
Teme i pitanja koja su obrađena: Iskustva iz EU o termičkoj oporabi otpada? Postrojenje za proizvodnju vodika iz otpada kada i gdje bez alternative? Pirolitički procesi termičke oporabe otpada! Komunikacije sa stanovništvom – jesmo li dovoljno informirani o termičkoj oporabi otpada? Jakuševec – trajno mjesto odlaganja nekorisnog dijela otpada? W2E postrojenje na Jakuševcu? Ekološka renta za stanovnike? Kako sanirati tijelo odlagališta Jakuševec (plinski zdenci)?
Moderator je bio Josip Pavlović iz udruge Ekologija Grada
Panelisti su bili : Danko Fundurulja – IPZ Zagreb,HUGO, dr.sc. Viktor Simončić, Ante Damjanović- Udruga Zelene i plave Sesvete, Maris Špero – GI Maksimir za Zagreb, Vjekoslav Majetić – DOK-ING i Ilija Dorčić – Griffon Waste Management
SESIJA: Energija i energetska učinkovitost Grada Zagreba
Teme i pitanja koja su obrađena: Kakva je energetska učinkovitost novih zgrada? Kako utopljavamo stare zgrade? Kolika nam je energetska infrastruktura i je li u skladu s politikama dekarbonizacije? Koliko obnovljivih izvora energije koristimo? Je li budućnost Zagreba sunčeva energija? Može li i kada Zagreb postati energetski neovisan i ugljično neutralan grad?
JEDAN NA JEDAN U PODNE – INTERVJU
- sc. Igor Grozdanić – mr.sc. Mirko Budiša, Fond za zaštitu okoliša
SESIJA: Arhitektura i graditeljstvo Grada Zagreba
Keynote speaker i moderator je bio prof. art. Ljubomir Miščević.
Teme i pitanja koja su obrađena: Kako gradimo Zagreb? Jesmo li griješili u urbanizmu i koliko? Stvaramo li Zagreb održivo funkcionalnim? Je li Zagreb zeleni grad i poželjna sredina za življenje? Kakva je vizura Grada Zagreba? U kojoj se mjeri primjenjuju suvremeni arhitektonski i urbanistički koncepti? Je li moguće intenzivnije kružno gospodarenje prostorom i zgradama? Kako je organiziran sustav sigurnosti prostora?
Panelisti su bili Zdravko Jurčec, predsjednik Hrvatskog inženjerskog saveza i Društva građevinskih inženjera Zagreba, Ivan Križić, predsjednik arhitekata Zagreb, doc.dr.sc. Dubravko Bačić Član Upravnog Vijeća arhitekata Europe.
Zaključci konferencije:
- Politika pozicije i opozicije mora biti podrška razvojnim i perspektivnim projektima Grada Zagreba.
- Zagreb ime sve mogućnosti i može postati energetski neovisan i nisko ugljični grada, te ima perspektivu značajnog povećanja korištenja geotermalne energije.
- U Gradu Zagrebu hitno treba ubrzati tranzicije u održivom upravljanju komunalnim otpadom u skladu s EU i nacionalnim ciljevima.