10.00h 10.04.2025, MOSTAR - MOSTARSKI SAJAM

Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ i Fond za zaštitu okoliša HNŽ u suradnji sa HT ERONET, BH TELECOM i KIM TEC EKO, a u produkciji Međunarodne akademije održivog razvoja organizira u okviru Mostarskog sajma konferenciju pod nazivom „ESG & EEW“ 10.04.2025. u 10 h Mostarski sajam, MOSTAR

Na konferenciji ćemo, uz suvremene prezentacijske tehnologije, ponuditi najnovije informacije o sustavu okolišnog izvješćivanja ESG (Environmental Social and Governance) sadržanog u Direktivi o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD), kao dio Green Deal.

Direktiva u pogledu korporativnog izvješćivanja o održivosti (CSRD) stupila je na snagu 5. siječnja 2023. godine. Kako je Bosna i Hercegovina ušla u pristupne pregovore sa EU ne može i neće biti izuzeta od  održivog izvješćivanja po CSRS propisanom standardu. 

Izrada Izjave o održivosti za vašu organizaciju u skladu s ESRS standardima vrlo brzo će posredno ili neposredno biti obavezna dok su obaveze iz CBAM-a pred našim vratima. 

Sudionici će dobiti širu sliku, odnosno ključne informacije potrebne za razumijevanje konteksta održivosti koji je mjerodavan za razumijevanje mnoštva novih regulatornih zahtjeva EU-a vezano za upravljanje i izvještavanje o održivosti i održivo financiranje. 

To mnoštvo regulatornih zahtjeva bit će prikazano u sažetom i jednostavnom formatu, ali na način da sudionici mogu identificirati moguće koristi i prilike od njihove primjene u svakodnevnom poslovanju. 

Ključni koncepti, poput lanca vrijednosti, dužne pažnje, dvostruke materijalnosti, održivih djelatnosti i uspostavljanja preduvjeta za njihovo postizanje teme su ove konferencije.

Električni i elektronički otpad EEW (Electronic And Electrical Waste ) čine odbačena električna i elektronička oprema i uređaji ovisni o električnoj energiji. Pravilnim odlaganjem EE otpada čuvamo naše zdravlje te omogućavamo iskorištavanje plemenitih metala i plastike potrebne za proizvodnju novih uređaja. Svake godine u svijetu se proda 300 milijuna računala i milijardu mobilnih uređaja, a 80% ih završi na odlagalištima. Računala i pametni telefoni sadrže elemente opasne po zdravlje ljudi kao što su olovo, živa, kadmij, berilij i arsen – zato se moraju sakupljati i odvoziti odvojeno od ostalog otpada. Veliki broj rijetkih minerala koji se koriste u modernim tehnologijama proizvodnje elektronske i električne opreme nalazi se i u elektronskom i električnom otpadu. Europska komisija predstavila je u ožujku 2020. novi akcijski plan za kružno gospodarstvo u kojem je smanjenje elektroničkog i električnog otpada jedan od ključnih prioriteta. U prijedlogu se izričito navode neposredni ciljevi kao što su „pravo na popravak” i veća mogućnost ponovne uporabe, uvođenje univerzalnog punjača i poticaji za recikliranje elektronike.

Program interaktivne konferencije

Prijavni obrazac