Biografija

Prof.dr.sc. Vildana Alibabić

expert in sustainable development and water protection
University of Bihać

Vildana Alibabić rođena je u Bihaću, Bosna i Hercegovina, gdje je završila osnovno obrazovanje i Gimnaziju. Potom završava Prehrambeno – biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu gdje stiče prvo radno iskustvo kao asistent istraživač. Kasnije magistrira i doktorira u području Biotehničkih znanosti na istom fakultetu. Disertacija pod nazivom: ”Bioakumulacija teških metala i pesticida u ribama iz porodice Salmonidae i utjecaj na kakvoću ribljeg mesa” uvodi je u okolišnu problematiku i time se do danas bavi. Znanstveni rad bio je vezan za istraživanje kontaminacije pritoka, kao i same rijeke Une.

Radno iskustvo nastavlja na Univerzitetu u Bihaću, gdje se osim obrazovanjem studanata, vrlo aktivno bavi istraživačkim radom.

Sudjelovala je u brojnim znanstveno – istraživačkim projektima, izradi studija, elaborata, strategija i planova. Među njima se ističe nekoliko projekata na temu očuvanja kestenovih šuma Unsko – sanskog kantona, kao ”Zaštita i promocija kestena” iz programa INTERREG IPA 2014.-2020., EFSA projekt ”Support to National Dietary Surveys in Compliance with the EU MENU methodology”, Programu djelovanja u zaštiti okoliša za srednju i istočnu Europu ANTHROPOL.PROT ”Studija antropogenog zagađenja nakon rata i osiguranje mjera zaštite Nacionalnog parka Plitvička jezera i Bihaćke regije na graničnom području Hrvatske i BiH”, Studiji izvodivosti Nacionalnog Parka Una, projektima ”Biomonitoring sliva rijeke Une”, Divljina i život zvijeri NP Una, Istraživanje, inventarizacija i kartiranje gljiva NP Una i dr. Također, u nekolicini razvojnih strategija gradova i općina sjeverozapadnog dijela BiH, uključena je kao ekspert za pitanja okoliša, a autor je i nekoliko investicionih projekata od kojih je jedan nagrađen Zlatnom krunom za kvalitet, od strane Busines Initiative Directions iz Londona. Autor je Elaborata za zaštitu kestenovog meda Cazinske Krajine na temelju kojeg je dobivena prva oznaka geografskog porijekla u BiH.

Kao rezultat znanstvene i stručne aktivnosti objavila je preko 90 znanstvenih i stručnih radova u časopisima ili u zbornicima sa oko 60 kongresa, od internacionalnih do onih na prostoru regije. Autor je ili koautor četiri udžbenika, dvije monografije i velikog broja edukativnih i promotivnih materijala. Do sada je izvela 76 diplomanta i pet magistranta.

Također, od 1996. aktivno sudjeluje u radu institucija, od lokalne do federalne razine u BiH, i bila je ili je još uvijek član stručnih i operativnih tijela koja se bave zaštitom okoliša. Osnovala je i 10 godina vodila Ekološku koaliciju unskog sliva – EKUS, mrežu nevladinih organizacija na prostoru sliva rijeke Une, uklučujući i hrvatske organizacije kojom je implementirala značajne projekte, kao Projekt dobre uprave u sektoru voda i zaštite okoliša ”GOV-WADE”, projekte iz IPA programa i preko 30 projekata popularnog karaktera.

U mandatu 2018.-2022. zastupala je građane u Skupštini Unsko-sanskog kantona.